Biżuteria spersonalizowana – naszyjnik z imieniem

Od pewnego czasu wielkim zainteresowaniem cieszy się biżuteria określana jako spersonalizowana, czyli w widoczny sposób przypisana konkretnej osobie.

Ponieważ imię, jakie nosimy, jest najbardziej znaczącą cechą określającą nas w kontaktach z innymi ludźmi, stąd popularność indywidualnych naszyjników z imieniem, które pełnią dwojakie funkcje. Po pierwsze, są atrakcyjną ozdobą stroju, po drugie, w dyskretny, a zarazem jednoznaczny sposób podkreślają naszą odrębność i podmiotowość.

Spersonalizowana biżuteria nie jest niczym nowym. Już w dawnych wiekach spotykało się ozdoby, na przykład pierścienie, z wygrawerowanym imieniem, w XIX wieku powszechna była moda na medaliony stanowiące pamiątkę bliskich osób.

Dzisiejsza popularność naszyjników z własnym imieniem jest zdaje się w znacznej części rezultatem naśladownictwa znanych postaci ze świata popkultury. Na przykład słynna piosenkarka Beyonce nosi naszyjnik z imieniem córeczki, naszyjnik ze swoim imieniem nosiła też Carrie, czyli Sarah Jessicą Parker w serialu „Sex w wielkim mieście”. Od tego momentu mnóstwo pań zapragnęło mieć tego rodzaju ozdobę.

z16Taki indywidualny naszyjnik z imieniem może być zrobiony z rozmaitych materiałów i na wiele różnych sposobów, najważniejsze jest jednak, aby pasował do stylu i osobowości noszącej go osoby. A wybór, trzeba przyznać, mamy w tej dziedzinie ogromny.

Miłośniczki klasycznej elegancji mają do dyspozycji złote, srebrne bądź pozłacane łańcuszki nie tylko z odlanym lub wykutym imieniem, ale także dodatkowymi elementami w postaci kamieni szlachetnych czy jubilerskich, kryształków Svarowskiego, serduszek i innymi. Z kolei panie preferujące bardziej nowoczesny styl mogą wybrać metalową, unikatową biżuterię wykonaną techniką wire-wrapping lub z imieniem wykutym w metalu. Ogromne pole do popisu mają zwolennicy biżuterii hand made. Można znaleźć mnóstwo ręcznie robionych naszyjników  z napisem wykonanym na przykład z drucików, naniesionym farbą na duże korale, bądź zrobionym z wykorzystaniem jeszcze innej, innowacyjnej techniki.